АНТРОПОЛОШКА АНАЛИЗА ВИДЕО-НАРАТИВА О МАКАКИ МАЈМУНИМА НА YOUTUBE КАНАЛИМА: КАДА СЕ ДИВЉЕ ЖИВОТИЊЕ ПРЕТВОРЕ У „КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ“
##plugins.pubIds.doi.readerDisplayName##:
https://doi.org/10.7251/FPNDP2304139GКључне речи:
антропологија људскоживотињских односа, права животиња, YouTube канали и наративи о макаки мајмунима, макаки као „кућни љубимци“, квалитатативна и наративна анализа садржаја видеоснимакаСажетак
Предмет овог рада су наративи о макаки мајмунима, тзв. „кућним љубимцима“, који чине садржај кућних видео-снимака аматерских видеографа на YouTube каналима. Интересовање за ову врсту „жанра“ на интернету појавило се код потписнице ових редова сасвим случајно, претрагом интернета, у марту 2020. када је због пандемије вируса Цовид-19 било проглашено ванредно стање у Републици Србији. После неколико недеља гледања видеа с овом тематиком и читања о угрожености појединих врста макаки мајмуна, смањивању њихових популација и рапидном уништавању природних хабитата, зачела се идеја о писању чланка са једним главним питањем на уму: шта је то у људском бићу што га чини пријемчивим за посматрање понашања макаки мајмуна, посебно резус макакија, у за њих неприродним условима, у људском друштву и кућној средини? Овај рад настоји да одговори на то питање применом квалитативне и наративне анализе на случајни узорак тематских видео наратива и уз помоћ антрополошке критике антропоцентризма и злоупотреба животиња, која се заснива на разумевању односа између људских бића и других врста примата у светлу нових теорија о правима животиња. Инспирација за истраживање ове теме и писање огледа потиче из антрополошког и интердсициплинарног поља проучавања људско-животињских односа и дискурса о правима примата, али и из читања књижевности, зато што је књижевност, између осталог, морална свест и савест друштва.
##submission.downloads##
Објављено
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.