Uputstvo za autore

U časopisu Društvo i politika objavlјuju se originalni, ranije neobjavlјeni radovi iz područja društvenih i humanističkih nauka ili sa njima povezanih oblasti (interdisciplinarni radovi).

Svaki rad podliježe recenzentskom postupku. Recenzirani članci se prihvataju za objavlјivanje na osnovu najmanje dvije pozitivne recenzije. Recenzentski postupak se provodi po principu „dvostruke slijepe“ recenzije, tj. identitet autora je nepoznat recenzentu, a identitet recenzenta je nepoznat autoru. Takođe, identitet recenzenata ostaje nepoznat javnosti.

Recenzirani radovi se svrstavaju u sledeće kategorije[1]:

  • Originalan naučni članak načelno je organizovan po shemi IMRAD za eksperimentalna istraživanja ili na deskriptivan način za deskriptivna naučna područja, u kome se prvi put publikuje tekst o rezultatima sopstvenog istraživanja ostvarenog primjenom naučnih metoda, koje su tekstualno opisane i koje omogućavaju da se istraživanje po potrebi ponovi, a utvrđene činjenice provjere.
  • Pregledni naučni članak predstavlјa pregled najnovijih radova o određenom predmetnom području sa cilјem da se već publikovane informacije sažmu, analiziraju, evaluiraju ili sintetizuju, te donosi nove sinteze koje takođe obavezno uklјučuju rezultate sopstvenog istraživanja autora.
  • Kratko ili prethodno saopštenje je rad, ali manjeg obima ili preliminarnog karaktera, u kojem neki elementi IMRAD-a mogu biti ispušteni, a radi se o sažetom iznošenju rezultata završenog izvornog istraživačkog rada ili članka koji je u nastajanju (engl. Working Paper).
  • Naučna kritika, odnosno polemika ili osvrt je rasprava na određenu naučnu temu, zasnovana isklјučivo na naučnoj argumentaciji, u kojoj autor dokazuje ispravnost određenog kriterijuma svoga mišlјenja, odnosno potvrđuje ili pobija nalaze drugih autora.
  • Stručni rad

Pored kategorizovanih radova, časopis objavlјuje i nekategorizovane radove, odnosno prikaze i recenzije relevantih naučnih djela iz područja koje časopis pokriva, a koja su objavlјena u zemlјi i inostranstvu, te prevode, intervjue, izvještaje, kao i druge vrste priloga prema potrebi.

 

OPREMA RUKOPISA

  • Obim rukopisa
    • Originalni naučni rad: do 32 kartice teksta*
    • Prethodno saopštenje: do 16 kartica teksta
    • Pregledni rad: do 32 kartica teksta
    • Naučna kritika/polemika/osvrt: do 16 kartica teksta
    • Stručni rad: do 16 kartica teksta
    • Prikaz/Recenzija: do 8 kartica teksta
    • Izvještaj: do 4 kartice teksta
    • Ostalo: prema potrebi

* Kartica teksta = 1800 slovnih mjesta (uklјučujući razmake i fusnote)

  • Obavezni elementi rukopisa:

Svaki rad mora da sadrži sledeće elemente:

  • Ime i prezime autora
  • Naziv matične institucije autora
  • E-mail adresu autora
  • Puni naslov (i podnaslov) članka (do 15 riječi)
  • Sažetak članka na službenim jezicima u RS i BiH (do 300 riječi) i engleskom jeziku 
  • Klјučne riječi (do 5)
  • Listu referenci (spisak korištene literature)

Radovi se pišu fontom Times New Roman, veličine 12, prorjeda 1.

Sažetak – Sažetak na jeziku rada se nalazi odmah ispod naslova i dužinom ne treba da prelazi 300 riječi. Sažetak treba da pruži kratak i jasan uvid u problem istraživanja, metodološke okvire, rezultate i zaklјučak istraživanja. Na kraju rezimea treba da se nalaze klјučne riječi (do pet). Sažetak (ili rezime) na engleskom jeziku nalazi se na kraju rada, nakon spiska literature.

Tabele – Tabele trebaju biti rađene u Word formatu ili iz statitičkih paketa prebačene u Word. Iznad svake tabele treba da se nalaze broj i naziv tabele i to, u gornjem redu broj, a ispod toga adekvatan naziv tabele. I naziv tabele i tabela treba da imaju lijevo ravnanje. Tabele koje su naročito velike (prelaze format stranice časopisa bez margina: 200 x 130 mm) potrebno je prilagoditi formatu časopisa.

Grafici – Grafike i slike potrebno je dostaviti u elektronskoj formi kao posebne fajlove (slike u png ili jpg formatu, a grafici po mogućnosti u vektorskom obliku). Nјihovo mjesto u radu (skupa sa opisom) potrebno je jasno označiti u tekstu, u posebnom redu. Naziv grafika ili slike treba odgovarati nazivu kako je dat u tekstu. S obzirom na činjenicu da se časopis štampa u crno-bijeloj boji, autorima se preporučuje da tome prilagode i grafike ili slike. Ukoliko se radi o graficima i slikama preuzetim od drugih autora, pismeno odobrenje samog autora (ili nosioca autorskih prava) je neophodno. Naziv se piše ispod grafika. I grafici i njihovi nazivi treba da imaju centralno ravnanje.

Rezultati – Rezultate statističkih analiza je potrebno predstaviti na slјedeći način: t(638) = 3.91, p< .01) ili F (2, 6) = 14.88, p < .00 ili χ² (5, N = 417) = 5.31, r > .05. Vrijednosti brojeva se zaokružuju na dvije decimale a decimalni brojevi se pišu sa tačkom (npr. M = 2.55). Sve decimalne zapise treba zaokružiti na dvije decimale, sem kada se navode specifični parametri (npr. indikatori saglasnosti sa testiranim modelom).U slučajevima kada je vrijednost dobijenog statistika manja od 1.00, ispred tačke se ne piše nula.

Citiranje – Citiranje treba biti usklađeno prema smjenicama Američke psihološke asocijacije (American Psychological Association style: APA Format-7th Edition). Uz citat treba da je navedena odgovarajuća referenca sa brojem stranice korištenog citata.

Navođenje referenci u tekstu – Imena autora se pišu u originalu, latiničnim pismom (nelatinična pisma se transkribuju), npr. (Zuckerman, 1991) i podliježu padežnim promjenama, npr. „...rezultati Zuckermana (Zuckerman, 1991)...“ uz obavezno navođenje reference u zagradi. U slučajevima kada referenca uklјučuje dva autora, oba se navode u tekstu, npr. (Zuckerman & Kuhlman, 1993). Ukoliko referenca sadrži tri ili više autora, navodi se samo prvi autor i skraćenice „i sar..“ ili „et al.“ i godina, npr. (Aluja i sar., 2006) za referencu koju 2006. godine potpisuju autori: Aluja, A., Rossier, J., Garcia, L.F., Angleitner, A., Kuhlman, M., i Zuckerman, M.). Ukoliko rad sadrži reference iz iste godine sa istim prvim a različitim ostalim autorima, navode se autori potrebni za njihovo razlikovanje. Kada se citat preuzima doslovno, potrebno je označiti i broj stranice, npr. (Janković, 2020, p. 14).

Spisak referenci – Reference se navode latiničnim pismom po abecednom redu prema prezimenima autora. Reference na nelatiničnim pismima (ruski i sl.) se transkribuju u latinicu. Spisak literature može da sadrži samo reference koje je autor u radu naveo. Kada rad uklјučuje više referenci istog autora, prvo se navode samostalne reference prema godinama izdanja, a zatim prema abecednom redu reference sa drugim autorima. Reference istog autora iz iste godine se prema redu navođenja označavaju slovima a, b, c, npr. Jorgić, 2006a; Jorgić, 2006b.

Fusnote – fusnote ne koristiti za navođenje literature, već samo za napomene i pojašnjenja.

Skraćenice – Korištenje skraćenica je dozvolјeno samo za izrazito uobičajene ili uz njihovo jasno povezivanje sa pojmom koji mijenjaju.